Jak vybrat herní počítač?

Popularita počítačových her je stále na vrcholu. S tím však rostou i nároky na hardwarové požadavky jednotlivých titulů. Pro pohodové hraní je potřeba výkonná herní mašina. Vybrat však sestavu nemusí být pro všechny úplně snadné. Jak se v nabídce zorientovat a vybrat si ideální počítač, který bude cenou odpovídat výkonu?

Zásady dobrého výběru herního PC

Základem výkonného herního počítače jsou kvalitní komponenty. Bez solidní techniky to zkrátka nejde. Pokud se rozhodnete šetřit na nesprávných místech, ušetřené tisíce se negativně projeví na plynulosti hry, grafickém zpracování a celkovém herním (ne)zážitku. Jako u všeho platí, že čím více peněz investujete, tím lepší počítač bude. Nejdražší však automaticky neznamená nejlepší. Velký výkon totiž při hraní her nakonec ani nemusíte využít celý. Než se tedy vrhnete do nakupování, je dobré si ujasnit, jaké hry budete na vašem počítači hrát. Jestliže se počítáte mezi hráče Counter Strike, League of Legends, Valorantu či Fornite, nemá smysl investovat do drahého počítače. Tyto hry totiž nemají žádné extrémní nároky na hardware a rozchodíte ji i na levnějších sestavách. Herní PC pro méně náročné hráče lze sehnat už okolo 13 000 Kč. To však přestává platit v případě, kdy si rádi zahrajete nejnovější AAA tituly. Jak už jsme psali výše, každý rok se nároky na nové hry zvyšují a levný počítač by vám třeba už za rok nemusel výkonem stačit. Mnoho lidí dává přednost koupi komponentů, které si pak sami poskládají. To je však náročné a pokud nejste dostatečně kvalifikovaní, v lepším případě hrozí, že počítač vůbec nerozjedete. V tom horším pak můžete komponenty poškodit. V tomto případě se vyplatí spíše zakoupit již sestavený počítač. Jak se však zorientovat v širokém výběru?

Na které parametry se u herního počítače zaměřit

CPU neboli procesor

Procesor je mozek celého počítače a jeden z nejdůležitějších komponentů. Starají se o správnou funkčnost operačního systému a veškerých aplikací. Procesor ovlivňuje také rychlost, proto je při jeho výběru nutné zohlednit, jakým způsobem počítač používáte, i jaké na něj máte nároky. Mezi méně výkonné, přesto však dostačující jsou považovány procesory Intel Core i5 a AMD Ryzen 5. Ti, kdo mohou investovat více, ocení procesor AMD Ryzen 7 nebo Intel Core i7, které jsou výkonnější. Důležité je také přihlédnout ke generaci – čím novější je (u Intelu 11 či 12, u AMD 5000 a 6000), tím větší šťávu napumpuje do počítače. Zaměřte se také na počet jader. Opět platí čím více jader, tím lepší výkon.

Grafická karta

Vůbec nejdůležitější komponent v herním počítači. Právě její výkon rozhoduje, jaké hry si můžete zahrát. Přímo na ní závisí i rozlišení a detaily, na které hru rozjede bez nepříjemného zasekávání. Základem grafické karty je čip, který určuje její výkon, a tím pádem i cenu, která s výší výkonu roste. Na trhu se v drtivé většině případů setkáte s čipy 2 výrobců – AMD a NVidia. Nelze jednoznačně říci, který z těchto výrobců je lepší. Zatímco NVidia má propracovanější ovladače, AMD je lepší kompromis mezi cenou a výkonem. Pokud vám stačí hraní méně náročných her, skvělou volbou je GTX 1650. V případě, že chcete mít možnost si zahrát i nějakou tu náročnější hru, postačí vám např. nVidia RTX 3050 Ti nebo 3060. Pro hraní nejnovějších her už však koukejte minimálně po RTX 3070 nebo po nějaké z vyšší řady 4000. Při výběru se zaměřte také na paměť grafické karty. Pro hraní je minimum 6 GB, při nižší paměti se hry mohou sekat. Čím vyšší vlastní pamětí grafika disponuje, tím lepší výkon z ní dostanete.

RAM

RAM je operační paměť počítače. Její velikost určuje, jaký objem procesů počítač utáhne. Čím rychlejší a s menšími latencemi, tím lepší, rozhodující je ale kapacita osazených pamětí. Pro hraní titulů by mělo být minimum 16 GB RAM, ale i to už některým novějším AAA titulům stačit nebude. Pro starší hry nebo méně náročné hry je 16 GB dostatečné.

SSD disk

Pro plynulé hraní a rychlé načítání je SSD disk nezbytný. Je totiž několikanásobně rychlejší než klasický HDD disk. Tím si ušetříte spoustu nervů při spouštění her, načítání textur a lokací nebo při samotném startu systému. Kapacita disku je potom pouze na vašich preferencích. Pokud nepotřebujete mít nainstalovanou celou vaši knihovnu na Steamu, postačí vám i 512 GB. Nezapomeňte však, že nové hry mají ve většině případů větší velikost. V poslední době není výjimkou, že AAA titul má i 150 GB.

Když herní počítač, tak jedině GIGACOMPUTER

Chcete špičkové nabušené herní dělo, ale máte tak trochu omezený budget? Pak je pro vás ideální volbou předváděcí herní počítač od GIGACOMPUTERU. Jak už je jasné z názvu, předváděcí počítač je zařízení, které bylo vystavené na předváděcí akci nebo se jedná o nevyprodané skladové zásoby výrobců nebo o počítače, které byly určené pro zahraniční trhy. Většina těchto zařízení je zabaleno v původní krabici s původním příslušenstvím. My počítače vybalíme, pečlivě zkontrolujeme a otestujeme, aby se vám do rukou dostalo 100 % funkční zařízení v dokonalém stavu. A protože už takto rozbalené kusy nejde prodat jako nové, na web míří s výraznou slevou, i když se jedná o zcela nepoužívané počítače.

Cena super, a co dál?

U nás se nemusíte bát žádného háčku. Pokud si nejste jistí, můžete si počítač objednat s osobním odběrem přímo na některé z našich prodejen. Tam se na vlastní oči přesvědčíte, že počítač je zcela nový. Na všechny předváděčky navíc platí dvouletá záruky přímo u výrobce. A pokud si počítač rovnou chcete objednat domů, nad 4990 Kč máte dopravu zdarma.

Ať vám nic neuteče

Pravidelně na web přidáváme nové kousky, které se u nás díky skvělé ceně moc dlouho neohřejí. Navíc se u nás dost často objevují zcela unikátní předváděcí herní počítače, které jinde na českém trhu nenajdete. Přihlaste si odběr newsletteru, ať vám nic neuteče, a nebo nás sledujte na sociálních sítích.