Jak se správně starat o notebook a počítač, aby dlouho vydržel

Pamatujete si ten pocit, když jste si pořídili svůj nový notebook nebo počítač? Byl rychlý, svižný a všechno na něm fungovalo jako po másle. Nebylo by skvělé, kdyby vám takto sloužil co nejdéle? Přece jen, investice do takového pomocníka není malá, a když se o něj budete dobře starat, odmění se vám dlouholetou věrnou službou. Pojďme si popovídat o tom, jak na to.

Pravidelné čištění – základ dlouhé životnosti

Váš počítač dýchá podobně jako vy. A stejně jako by se vám špatně dýchalo v zaprášené místnosti, ani vašemu počítači se v prachu nedaří. Prach se dokáže dostat všude – mezi klávesy, do větráčků, na základní desku. A výsledek? Počítač se přehřívá a postupně zpomaluje. Představte si to jako jarní úklid pro vašeho elektronického pomocníka. Notebook si zaslouží důkladné očištění každých 3 až 6 měsíců. Stolnímu počítači stačí péče jednou za 6 až 12 měsíců. Nejlepší je použít měkký hadřík, který nepouští vlákna, stlačený vzduch ve spreji (takový ten, co používáte na čištění klávesnice) a třeba i vatové tyčinky s trochou isopropylalkoholu na odolnější skvrny. Když čistíte notebook, zacházejte s ním jemně. Vypněte ho, odpojte od nabíječky a pěkně pomalu očistěte nejdřív obrazovku tím měkkým hadříkem. Pak vyfoukněte prach z klávesnice stlačeným vzduchem a nakonec přejděte vatovými tyčinkami všechny porty a těžko dostupná místa. U stolního počítače to chce trochu odvahy – musíte otevřít jeho „srdce". Vypněte ho, odpojte všechny kabely a otevřete skříň. Vyfoukněte prach stlačeným vzduchem, především z větráčků a chladičů, kde se ho hromadí nejvíc. Je to jako když vyklepete polštáře – hned se lépe dýchá.

Šetrné nabíjení pro dlouhý život baterie

Baterie v notebooku je jako srdce celého zařízení – potřebuje správnou péči. Možná jste slyšeli, že baterii byste měli úplně vybít a pak znovu nabít. To je ale mýtus z dob dávno minulých! Moderním bateriím tohle vůbec neprospívá. Představte si baterii jako někoho, kdo nerad extrémní situace. Nemá ráda, když je úplně vybitá, ale stejně tak jí nedělá dobře, když je neustále připojená k nabíječce. Je jako my lidé – občas potřebuje oddych. Ideální stav pro baterii, kterou nebudete delší dobu používat, je něco mezi 40 a 60 procenty nabití. Pokud s notebookem pracujete převážně u stolu, podívejte se do nastavení, jestli nemá funkci omezení nabíjení na 80 procent. Je to jako šetrný režim pro vaši baterii a může jí prodloužit život o několik let. Mimochodem, baterie také nemá ráda horko, takže v létě ji nenechávejte na přímém slunci.

Aktualizace – malé změny s velkým dopadem

Znáte to. Pracujete na důležitém úkolu a najednou vyskočí okno s aktualizací. "Teď ne," pomyslíte si a kliknete na "Připomenout později". Jenže tyhle aktualizace nejsou jen otravné připomínky – jsou to vlastně vitamíny pro váš počítač. Aktualizace systému a programů opravují bezpečnostní díry, které by někdo mohl zneužít. Zlepšují výkon, aby váš počítač běžel svižněji. Šetří baterii, aby vydržela déle. A často přidávají nové užitečné funkce, které vám usnadní práci. Nastavte si automatické aktualizace, ať na ně nemusíte myslet. Je to jako mít svého osobního asistenta, který se o všechno postará za vás. Jen občas zkontrolujte, jestli jsou aktuální i ovladače vašich zařízení – díky nim se vaše myš, klávesnice nebo tiskárna správně domluví s počítačem.

Vypínání a restartování – odpočinek pro unavený počítač

Tak jako my potřebujeme v noci spát, i váš počítač potřebuje pravidelný odpočinek. Mnoho lidí svůj notebook nikdy nevypíná, jen zavře víko. Počítač pak běží v režimu spánku třeba i několik týdnů v kuse. Představte si, že byste několik týdnů nespali, ale jen dřímali. Asi byste se necítili nejlépe, že? Stejně je na tom i váš počítač. Když ho úplně vypnete a znovu zapnete, promaže si paměť od nepotřebných dat. Je to jako když si po dlouhém dni dáte osvěžující sprchu. Všechny programy začnou nanovo a případné drobné chyby se samy opraví. Dopřejte svému počítači restart alespoň jednou týdně. A pokud začne být nějak pomalejší nebo se chová divně, zkuste ho nejdřív restartovat. Často je to nejjednodušší řešení, které zabere jen chvilku a může vyřešit spoustu problémů.

Chraňte svůj počítač před přehříváním

Přehřátí je pro počítač jako horečka pro člověka – nic dobrého. Když používáte notebook v posteli nebo na gauči, nemůže správně dýchat. Větráčky se dusí v peřinách nebo v polštáři a komponenty se přehřívají. Dopřejte svému notebooku vždy pevnou a rovnou podložku. Je to jako když se posadíte ke stolu, abyste se najedli – je to prostě pohodlnější a zdravější. Pokud hodně pracujete s notebookem na klíně, pořiďte si speciální chladicí podložku. Stojí pár stovek, ale je to skvělá investice. Nikdy nezakrývejte větrací otvory notebooku. A nenechávejte ho na přímém slunci, kde se rychle zahřeje jako auto v letním parnu. U stolního počítače nezasouvejte skříň do těsného prostoru. Dejte mu prostor, aby mohl dýchat – aspoň 10 centimetrů ze všech stran, kde jsou větrací otvory.

Šetřete diskový prostor – místo pro důležité věci

Plný disk je jako přeplněná skříň – těžko v ní něco najdete a zabere věčnost, než se v ní zorientujete. Stejně tak počítač s plným diskem pracuje pomalu a složitě. Udělejte si občas čas na digitální úklid. Smažte soubory, které už nepotřebujete – staré filmy, které jste už viděli, fotky, které se nepovedly, nebo dokumenty, které už nejsou aktuální. Odinstalujte programy, které nepoužíváte, i když si myslíte, že "se mohou jednou hodit". Vždy je můžete znovu nainstalovat, když je budete potřebovat. Pro jednoduchý úklid využijte nástroje, které jsou součástí vašeho systému. Ve Windows je to Vyčištění disku, v macOS Správa úložiště. Tyto programy vám pomohou najít soubory, které zabírají místo zbytečně, a bezpečně je odstranit.

Ochrana před výkyvy napětí – pojistka pro vaše data

Náhlý výpadek elektřiny je jako když vám někdo vytrhne židli zpod zadku – nic příjemného. Pro váš počítač to může být dokonce nebezpečné. Náhlé vypnutí může poškodit důležité soubory nebo i samotný hardware. Investujte do kvalitní přepěťové ochrany. Je to vlastně taková pojistka mezi vaším počítačem a elektrickou zásuvkou. Zachytí výkyvy napětí, které by jinak mohly poškodit váš počítač. Pokud na počítači pracujete s opravdu důležitými daty, zvažte pořízení záložního zdroje UPS. Ten vám v případě výpadku elektřiny poskytne čas uložit rozdělanou práci a bezpečně vypnout počítač. A když se blíží bouřka, raději počítač odpojte od sítě. Blesk může způsobit přepětí, se kterým si neporadí ani běžná přepěťová ochrana.

Bezpečné přenášení notebooku – opatrnost se vyplácí

S notebookem zacházejte jako s křehkým pokladem. Pořiďte mu kvalitní obal nebo brašnu, která ho ochrání před nárazy a škrábanci. Před přenášením ho vždy vypněte nebo uveďte do režimu spánku – pevný disk vám poděkuje. Nikdy nezvedejte notebook za obrazovku. Je to jako kdybyste člověka tahali za uši – není to příjemné a může to bolet. Vždy ho uchopte za spodní část. A nevystavujte ho extrémním teplotám – nenechávejte ho v rozpáleném autě nebo naopak v mrazivém počasí.

Péče o displej – šetrně a s citem

Displej je okno do světa vašeho počítače. A stejně jako okna v domě, i displej potřebuje občas vyčistit. Používejte na to speciální hadřík z mikrovlákna, ideálně s trochou přípravku určeného přímo na čištění obrazovek. Nikdy nestříkejte čisticí prostředek přímo na displej! Vždy nejdřív na hadřík. Je to jako když čistíte brýle – také je nepostříkáte a pak neutíráte, ale nanesete prostředek na hadřík. Na displej netlačte silou, pohybujte hadříkem jemně a krouživými pohyby.

Nastavte si přiměřený jas obrazovky. Příliš jasná obrazovka nejen že unavuje vaše oči, ale také zkracuje životnost displeje a zvyšuje spotřebu energie. Je to jako svítit v místnosti mnoha silnými žárovkami, když stačí jedna.

Uklizené kabely – pořádek dělá přátele

Zamotané kabely jsou jako špagety na talíři – těžko poznáte, který je který. Navíc to nevypadá hezky a může to být i nebezpečné. Uspořádané kabely zajistí lepší proudění vzduchu, snižují riziko přehřátí a usnadňují čištění. Investujte do organizérů kabelů nebo stahovacích pásek, které vám pomohou udržet pořádek. Je to jako když si uklidíte pracovní stůl – hned se vám lépe pracuje a přemýšlí. Navíc se na uspořádaných kabelech neusazuje tolik prachu a snižuje se riziko, že o ně zakopnete nebo je přiskřípnete.

Odborná údržba – když domácí péče nestačí

I při nejlepší domácí péči je občas dobré svěřit svůj počítač do rukou odborníků. Je to jako s autem – i když o něj pečujete, jednou za čas potřebuje prohlídku v servisu. Přibližně každé 2-3 roky nechte počítač zkontrolovat v servisu. Odborník dokáže vyčistit i těžko dostupná místa a odhalit potenciální problémy dříve, než způsobí vážnější škody. Pokud máte podezření, že se váš počítač přehřívá – třeba když je horký na dotek nebo se větráčky točí neobvykle rychle a hlasitě – raději vyhledejte pomoc odborníka. Po několika letech je také vhodné nechat vyměnit teplovodivou pastu na procesoru, která časem vysychá a ztrácí své vlastnosti.

Péče se určitě vyplatí

Vidíte, že péče o počítač není žádná věda. Stačí trocha pravidelné pozornosti a notebook nebo PC vám bude věrně sloužit mnohem déle. Je to jako s jakýmkoli jiným vztahem – když do něj investujete čas a péči, vrátí se vám to mnohonásobně. Nejdůležitější je pravidelnost. Udělejte si z údržby počítače rutinu – třeba jednou za měsíc si vyhraďte hodinku na kontrolu a čištění. Váš počítač vám tuto péči oplatí lepším výkonem, delší životností a nižším rizikem ztráty důležitých dat.