Jaké programy skutečně potřebujete? Průvodce první instalací

Máte doma nový, předváděcí nebo repasovaný notebook? Gratulujeme! Teď asi přemýšlíte, čím ho vybavit. Není divu. Dnešní svět programů je obrovský. Může být těžké se v něm vyznat. Pojďme si proto společně projít, které programy budete doopravdy potřebovat. Ukážeme si taky, jak ušetřit pomocí bezplatných alternativ.

Začínáme s bezpečností

Bezpečnost je základ. Je to jako když si koupíte nové auto – taky si ho hned pojistíte. Windows nabízí vlastní Windows Defender. Ten je pro běžné použití úplně v pohodě. Můžete ale sáhnout i po jiných bezplatných programech. Třeba po Avast Free nebo Malwarebytes. Důležité jsou taky pravidelné aktualizace systému. Ty vám zajistí nejen lepší bezpečnost. Často díky nim notebook taky lépe funguje.

Kancelářský balík – základ každého počítače

Každý z nás občas potřebuje napsat dokument. Nebo vytvořit tabulku. Někdy připravit prezentaci. Microsoft Office je sice klasika. Ale není to jediná možnost. Existují skvělé bezplatné alternativy. LibreOffice nebo OpenOffice umí prakticky totéž. A jsou zadarmo. Rádi pracujete online? Pak je tu pro vás Google Workspace. Dřív se jmenoval G Suite. Najdete v něm všechny potřebné nástroje přímo v prohlížeči. A jako bonus se vám všechno automaticky zálohu je do cloudu.

Internetové prohlížeče – vaše okno do světa

Windows má svůj prohlížeč Edge. Ten se v poslední době hodně zlepšil. Přesto hodně lidí raději používá něco jiného. Chrome je super kvůli rozšířením. Taky se krásně synchronizuje s mobilem. Firefox zase chrání vaše soukromí lépe než ostatní. A Brave? Ten je zajímavý tím, že blokuje otravné reklamy. Vyberte si ten, který vám sedne nejlíp.

Multimédia – zvuk a obraz pod kontrolou

Na přehrávání médií je VLC Media Player jednička. Přehraje skoro všechno. A je úplně zadarmo. Chcete upravovat fotky? Zkuste GIMP. Je to bezplatná náhrada za drahý Photoshop. Pro rychlé úpravy fotek je fajn FastStone Image Viewer. Stříháte video? Zkuste zdarma dostupný DaVinci Resolve. Nebo jednodušší OpenShot. Oba zvládnou základní střih bez problémů.

Systémové nástroje – údržba je základ

Notebook je jako auto. Potřebuje pravidelnou údržbu. CCleaner vám pomůže udržet systém svižný a čistý. S programem WinDirStat hned uvidíte, co vám zabírá místo na disku. Program 7-Zip je zase nepostradatelný pro práci se zaheslovanými archivy. Nezapomeňte na zálohy! Ty můžete dělat přes Macrium Reflect Free. Nebo přes funkci Windows Backup, která je přímo v systému.

Komunikace a produktivita

Dneska už se bez kvalitních komunikačních programů neobejdete. Teams, Zoom nebo Skype jsou skvělé na videohovory. Discord nebo Slack zase perfektně fungují pro týmovou komunikaci. Chcete mít lepší přehled v úkolech? Vyzkoušejte Notion. Nebo Microsoft To Do. Oba vám pomůžou lépe organizovat práci i osobní život.

Specializovaný software pro vaše potřeby

Každý používáme notebook trochu jinak. Programátoři potřebují Visual Studio Code nebo Sublime Text. Grafici ocení už zmíněný GIMP nebo vektorový Inkscape. Účetní zase využijí specializované účetní programy. Vyberte si podle toho, co děláte nejčastěji.

Praktické tipy pro běžné používání

Máme pro vás pár užitečných tipů. Instalujte jen programy, které opravdu využijete. Je to jako s věcmi doma – čím míň jich máte, tím lépe se vám uklízí. Pravidelně kontrolujte programy, které se spouštějí se systémem. Najdete je ve Správci úloh. Vypněte ty, které nepotřebujete. Notebook pak bude rychlejší. A vydrží déle na baterii.

Bezpečnostní tipy navíc

Ještě pár rad k bezpečnosti. Stahujte programy jen z oficiálních stránek. Vyhněte se pochybným zdrojům. Je to jako s jídlem – taky si dáváte pozor, odkud ho berete. Pravidelně zálohujte důležitá data. Můžete využít externí disk. Nebo cloud. Nebo ideálně obojí. Hesla si ukládejte bezpečně. Nejlépe přes správce hesel jako LastPass nebo Bitwarden.

Užitečné drobnosti na závěr

Existuje spousta malých programů, které vám usnadní život. F.lux vám v noci ztlumí modré světlo displeje. Pomůže vám lépe spát. Greenshot je super na screenshoty. ShareX zase umí nahrávat obrazovku. A program Everything vám bleskově najde jakýkoliv soubor v počítači. Pamatujte – není třeba spěchat. Instalujte programy postupně. Podle toho, co zrovna potřebujete. Je to jako s novým bytem. Taky si ho nezařídíte celý najednou. Dejte si čas. Zkoušejte různé programy. Najděte si ty, které vám sednou nejlépe. S tímto základním vybavením bude váš notebook připraven na cokoliv. Ať už ho používáte na práci, učení nebo zábavu. Máte teď dobrý základ. Na něm můžete dál stavět podle svých potřeb. A kdyby vás zajímalo cokoliv dalšího, nebojte se hledat informace na internetu. Svět počítačů se neustále vyvíjí. Je dobré držet krok s dobou.

Nechte první instalaci na profesionálech

Nechce se vám trávit hodiny instalováním programů? Máme pro vás řešení. V GIGACOMPUTERU nabízíme službu "První spuštění". Postaráme se o všechno za vás. Nainstalujeme Windows přesně podle vašich potřeb. Přidáme všechny důležité programy, které budete potřebovat. Nakonfigurujeme zabezpečení. Notebook bude připraven na každodenní používání. Nebudete muset čekat na zdlouhavé aktualizace Windows. Ty první totiž často trvají i několik hodin. My tohle vyřešíme za vás. Nemusíte ztrácet čas hledáním správných verzí programů. Ani řešit jejich nastavení. Všechno nachystáme tak, abyste mohli notebook používat hned po zapnutí. Díky našim zkušenostem víme, které programy jsou skutečně užitečné. Známe nejlepší nastavení. Vyhnete se tak běžným začátečnickým chybám. Notebook od nás dostanete kompletně připravený. Zapnete ho a můžete hned pracovat. Žádné čekání. Žádné složité nastavování. Žádné hledání správných ovladačů. Prostě jen čistá radost z používání předváděcího nebo repasovaného notebooku. Ušetříte nejen čas, ale i starosti. A kdybyste potřebovali pomoct, jsme tu pro vás. Naši technici vám rádi poradí s čímkoliv, co budete potřebovat.