Palworld – další klon populárních pokémonů nebo unikátní herní dobrodružství?
Když byla oznámena hra Palworld a vyšel její první trailer, mnozí její potenciální hráči byli skeptičtí. Hra se prezentovala jako další ze série Pokémonů, avšak se značně odlišnou přidanou hodnotou, která spočívala v tom, že kapesní příšerky jsou po zuby ozbrojené. Tento nevšední koncept vyvolal rozruch a zneklidnění. Hra pod taktovkou studia Pocket Pair vyšla 19. ledna v předběžném přístupu a internet doslova explodoval.
Hra trhá žebříčky
Tři dny po vydání se Palworld umístila na páté příčce nejhranějších her na platformě Steam, kde značně předběhla takové tituly jako Baldur's Gate 3 nebo Elden Ring. Tento úspěch byl doprovázen oznámením týmu vývojářů, který za pár dní prodeje ohlásil pět miliónů prodaných kusů. Nic momentálně nehýbe současným herním světem tak jako Palworld – a to ať už se to týká samotné hry nebo i kontroverzí, které ji provázejí. Do světa roztomilých ozbrojených příšerek se vydalo už více než sedm milionů hráčů a já jsem se to rozhodla také zkusit. I když nejsem nějaký extra fanoušek Pokémonů, koncept mě celkem zaujal. Podle statistik SteamCharts v posledních třiceti dnech byl peak 2101 535 hráčů. To je skoro dvojnásobek počtu hráčů oblíbeného Counter-Strike 2, těsně následujícího na druhé příčce žebříčku. Jen pro srovnání – hra roku 2023 Baldur’s Gate III měla peak 278 977 hráčů. Palworld se také již dokázala zapsat do dějin, jako hra s nejvíce současně hrajícími uživateli, čímž se umístila hned za fenomenálním PUBG, kterému se v roce 2018 podařilo přilákat neuvěřitelné tři a čtvrt milionů hráčů. A to je pouze začátek.
Klon Pokémonů a právnické tahanice
Palworld získal u hráčů přezdívku „Pokémoni se zbraněmi.“ A mnoho fanoušků Pokémonů velmi znepokojila podobnost Palů právě s Pokémony. Tato hra opravdu budí kontroverze napříč celou hráčskou komunitou. Zatímco někdo se zastává studio Pocket Pair za to, že spatřilo díru na trhu a logicky tak přišlo s kvalitním RPG open-world titulem, který na hráčském trhu zoufale chyběl, a mnoho fanoušků po něm volalo, druhá skupina lidí hru odsuzuje za do očí bijící plagiátorství. Co je ale jasné, je fakt, že Pokémon Company pod vedením Nintenda prostě brutálně zaspali dobu. Dalším argumentem je skutečnost, že Pokémon hry jsou exkluzivně určené pouze pro konzole Nintendo, a tak pokud chce někdo hrát Pokémon hry na PC, musí použít emulátory. Mnozí zastánci proto považují Palworld za alternativní možnost hrát Pokémony na PC a jiných konzolích, než jsou ty od Nintenda. A ačkoliv Nintendo je například neskutečně populární v Americe či Japonsku, v našem českém rybníčku už se najde méně lidí, kteří konzoli vlastní. Posledním bodem, který často zastánci Palworld svěřují, je názor, že hra je z hlediska vizuálů i grafiky hezčí než Pokémon hry. Samozřejmě to je způsobeno tím, že Nintendo Switch nemůže konkurovat výkonu PC nebo konzolí konkurenčních značek. Na druhé straně argumentů proti Palworld můžeme nejčastěji slyšet názory, že vývojáři Palworldu prosto okopírovali vzhled Pokémonů a poté je v editoru pouze mírně upravili. Fanoušci Pokémonů jsou také přesvědčení, že všichni Palové jsou ve hře jsou generovány pomocí AI. Také se ozývají názory, že hra úplně ničí myšlenku Pokémonů a sází pouze na násilí ve hře. Studio Pocket Pair trvá na tom, že žádnou podobnost mezi Palworld a Pokémony ve hře nevidí, a tvrdí, že si vzalo inspiraci spíše z titulů jako Ark: Survival. Je také zajímavé, že před uvedením hry na trh si vývojářské studio Pocket Pair vyžádalo právnický posudek, který měl zjistit, zda Palové neporušují autorská nebo duševní práva jiných značek. The Pokémon Company vydala nedávno prohlášení, ve kterém uvedla, že nikomu neposkytla duševní práva na vzhled Pokémonů a že hodlá celou věc prošetřit. Nintendo má své velké značky pod kontrolou a v minulosti nemělo problém se soudit s jinými studii. A je velmi pravděpodobné, že i tento případ skončí u soudu.
Jenže, je otázkou, kdo by tedy nakonec vyhrál. Ano, Palové ze hry Palworld jsou Pokémonům opravdu velmi podobní. Nicméně, obě studia využívají inspiraci z reálného světa, a to jak ze světa zvířat, tak i z mytologie, což by mohlo posílit jejich argumentaci. Podle některých oslovených právníků by Pocket Pair mohlo uspět u soudu, pokud by dokázalo, že Palové se od Pokémonů ve více detailech liší, než kterých jsou jim podobní. Tento argument by možná u soudu mohl uspět, pokud by Palworld u lidí neměl právě přezdívku "Pokémon se zbraněmi". Nintendo sice ještě právní kroky nepodniklo, ale dá se předpokládat, že se zaměří na porušení duševního vlastnictví a poškození jména značky Pokémon. Bude tedy zajímavé sledovat, jak se tento soudní spor bude rozvíjet, a zda Pocket Pair bude schopno obhajovat svůj vývoj hry a svou inspiraci bez toho, aniž by se nevědomky dostalo do problémů s duševním vlastnictvím Nintenda nebo The Pokémon Company.
Vývojáři neúnavně pracují
Vydání předběžného přístupu byl velký milník, avšak studio neusíná na vavřínech. Přestože je Palworld stále v předběžném přístupu a bude v něm minimálně ještě následující rok, herní studio nepolevuje v úsilí zdokonalovat hru a nabízí hráčům obsáhlé plány pro nejbližší týdny a měsíce. Tvůrci slibují vylepšení AI mechanismů Palů a také se hráči mohou těšit na PvP módy. Další změnou bude příchod raidových bossů a nové arény. Je také zmínka o možnosti crossplay mezi PC a Xbox platformami, což by umožnilo hráčům na různých platformách společně hrát. Navíc se plánuje vylepšení stavebního systému a uvedení nových technologií do hry. Určitě přibydou i další Palové, kteří zase o trochu změní systém hraní, stavění a grindu.
Žádný příběh, čistý survival
Pokud čekáte nějaký skvělý spletitý příběh, Palworld pro vás asi nebude úplně to pravé ořechové. Hra je totiž čistokrevný survival. Obsahuje tradiční prvky typické pro tento žánr, včetně práce se surovinami, stavěním, a produkcí nezbytných položek, potravin a materiálů pro přežití. Hráčům také klade do cesty výzvy spojené s potřebou udržovat se v teple nebo se ochlazovat v extrémních vedrech. Nástrahy a výzvy v Palworldu zahrnují neodvratné střety s netvory, celkem propracovanými bossy, a také se skupinami nepřátel z kriminálních syndikátů nebo organizací bojujících za osvobození Palů. Tyto souboje jsou poměrně intenzivní, ale zároveň zábavné a poměrně akční. To však neplatí o bránění pevností – pokud hledáte výzvu, tady ji určitě nenajdete. Co mě naopak hodně potěšilo je fakt, že při samotném souboji zbraň udílí poškození podle toho, kam dopadne. Pokud třeba míříte na hlavu, bude poškození nejvyšší, naproti tomu třeba zásah ruky vám tolik bodů poškození nepřinese. Což může být hlavně ze začátku problematické, protože některé příšerky na vyšších úrovních se pohybují rychle. Nicméně, v oblasti základních herních mechanismů se Palworld neliší od ostatních survival her na trhu. Nejmarkantnější podobnost lze najít s herní sérií Ark, což platí i pro uživatelské rozhraní. Palworld se od svých konkurentů odlišuje především unikátním prvkem, jímž jsou právě Palové. Tyto roztomilé příšerky jsou původně divoké bytosti, které hráči mohou chytit . Jakmile je chytíte do speciálního orbu, který se nápadně podobá pokéballu, automaticky se ochočí a stávají se pracovitými pomocníky, kteří se věnují řadě úkolů namísto hráče. Mohou se podílet na těžbě surovin, sekání dřeva, zemědělství, produkci materiálů, stavbě struktur, výrobě různých předmětů a dokonce i na boji a rozmnožování. Efektivně plní širokou škálu nezbytných činností, což hráčům umožňuje zaměřit se na jiné aspekty hry, jako je rozvoj jejich postavy, prozkoumávání obrovského světa s různorodými biotopy a dungeonami, souboje s bossy, sběr speciálních materiálů, a především na lov dalších Palů. Tento herní koncept poskytuje hráčům bohatý zážitek, který může udržet jejich pozornost u PC či Xboxu na desítky, ba i stovky hodin.
Strategické myšlení a opakující se činnosti
Jak je tomu zvykem i u jiných survival titulů, ani zde se nevyhnete opakujícím se činnostem. I když vám Palworld nabízí absolutní svobodu v tom, jakou činnost si zvolíte, či kterým směrem se vydáte, můžete rychle zjistit, že level divokých bytostí často převyšuje úroveň vašich schopností. Vyjádřeno jasně, pokud chcete ve hře dosáhnout smysluplného postupu, bude nevyhnutelné dobře plánovat, navrhnout si strategii a počítat s nevyhnutelným grindem. Moje osobní zkušenosti s touto hrou byly mírně rozporuplné. Zatímco opakující se úkoly často vyvolávaly pocit stereotypu a monotónnosti, každý nárůst úrovně, odemknutí nové budovy nebo objektu v technologickém seznamu, nebo úspěšné ulovení nového druhu Palů, mě opět do hry vtáhly. Samozřejmě největším tahákem je vybudování funkční základny, která se během několika dnů může změnit z obyčejné dřevěné chajdy na doslova industriální usedlost, ale také hromada Palů, které můžete odchytit a zaúkolovat je, aby zajistili bezproblémové fungování vaší pevnosti. Právě v tom spočívá asi největší síla Palů – mnohé opakující se úkoly můžete jednoduše delegovat na ně. Ale ani tento systém není dokonalý. V současném stavu hry je patrné, že hra ještě nedefinovala konkrétní cíle, které by hráči měli sledovat. Momentálně se zdá, že jedinými cíli jsou dosažení maximální úrovně a snaha ulovit všechny druhy příšerek. Samozřejmě, tato dynamika bude zřejmě žádoucí pro některé hráče, ale nebude to to pravé pro ty, kteří by upřednostňovali smysluplnější cíle nebo konkrétní výzvy.
Trošku zmatečný start
Začátek je stejný jako u každé jiné podobné hry. Hned ze startu si vytvoříte svoji postavu. Nečekejte však nějaké extra možnosti přizpůsobení, editor postavy neurazí ani nenadchne. Vaše hra pak začíná v prvním regionu, kde jste uvítáni postavou, která je pro vás neznámá. Tento neznámý cizinec vás varuje před nebezpečím, které představují Palové, a pak vás vede skrze základy hry. Nechá vás posbírat větve a kameny, ze kterých si vyrobíte první nástroje, pracovní stůl na vytváření dalších věcí. Tutoriál není příliš konkrétní, takže na spoustu věcí si v průběhu hraní budete muset přijít sami. Než se však vydáte na lov Palů, musíte se postarat sami o sebe – musíte mít co jíst, kde spát a jak se zahřát, než přijde noc a s ní i příšerná zima, ve které můžete umrznout. Je tedy na vás zajistit si všechny tyto věci a to co možná nejdříve. Stavební režim je poměrně intuitivní a já si dokázala postavit jednoduchý domek již do hodiny – hra naštěstí nemá přemrštěné nároky na suroviny. Jakmile jsou vaše vlastní potřeby zajištěné, zbývá jediné. Vrhnout se na lov Palů.
Každý Pal je jinak užitečný
Pro začátek nebudete mít dostatečnou úroveň, abyste mohli oslabit a chytit vysoké levely Palů. Musíte se tedy zaměřit na ty jednoduché. Pokud vám pohled na zvířátky se hemžící krajinu přijde zastrašující, nebojte se. V úvodní lokaci jsou všichni Palové mírumilovní, dokud je sami nevyprovokujete. To ale neznamená, že by vám nehrozilo nebezpečí. Vaše základna bude čas od času čelit nájezdu agresivních palů či lidských banditů. Vaši Palové na základně vám pomohou s jejich vyřízením, což alespoň z počátku není nijak náročný úkol. Můžete si dokonce odemknout a postavit zvon, na kterém můžete nastavit buď pracovní, nebo bojovou pohotovost. Jakmile nastane nájezd a vy zazvoníte na zvon pro změnu postoje na bojový, budou Palové o něco připravenější a pohotovější, než když je agresoři vyruší při práci. Zároveň se nemusíte své protivníky snažit vyhladit. Když to správně vychytáte a stihnete po nich hodit Pal Sphere dřív, než je vaši věrní rozcupují, jde o velmi snadný způsob, jak do svých řad brzy získat pala, kterého jste jinak ještě nepotkali (například vlka, kterého si můžete osedlat). A když náhodou zemřete, není to žádná tragédie. Objevíte se na základně, zůstanou vám všichni Palové, které jste měli s sebou a na místě vaší smrti si jen vyzvednete pytlíček s veškerým vaším vybavením a věcmi z inventáře. Každý Pal má také jiné schopnosti, kterými vám bude na vaší základně užitečný. Ze základních Palů budete moct získávat základní suroviny na některé důležité výrobky. Další Palové vás budou automaticky následovat do bitev a dávat celkem dobré poškození. Ostatní se automaticky zařadí do procesu sběru – můžete je zahlédnout, jak buší do kamenů nebo do stromů a získávají pro vás důležité dřevo a kámen. Každý Pal disponuje AI inteligencí, která mu sama automaticky určuje, co má dělat. Místo toho vše funguje na základě předem nastavených priorit, které jednotky následují automaticky. Umělá inteligence však v tomto ohledu stále není dokonalá, a můžeme si všimnout, že jednotky někdy konají úkony, které podle našeho názoru nejsou zdaleka tak důležité, jak by mohly být nebo by měly být. Pokud však budete chtít Palovi určit úkoly sami, stačí Pala přenést na místo, kde má vykonávat práci. Někteří Palové mohou dokonce používat zbraně. Jakmile totiž chytíte pala, který může být vyzbrojen, objeví se vám v technologickém stromě nový nákres. Stačí ho odemknout, vyrobit na ponku pro vylepšení palů a od té chvíle váš Pal může pálit ostrými. Pokud s ním pak vyrazíte za dobrodružstvím a ze své kapsy ji vyhodíte, aby vám dělala společnost, můžete v zápalu boje aktivovat její speciální schopnost, kdy se rozezvučí kulomet a nepřátelský pal rychle padne pod náporem kulek. Stejné je to i s mounty. Jakmile získáte pala, kterého je možné osedlat, odemknete si patřičný blueprint sedla, vyrobíte ho a pak už jen stačí například vlka Direhowla opět vyvolat z kapsy, osedlat a rázem je cestování po světě mnohem příjemnější. Veškeré vybavení palů najdete ve svém inventáři.
Vizuální stránka funguje na výbornou
Jestli se něco Palworldu rozhodně nedá upřít, je to grafické zpracování. Celý otevřený svět je bohatý a opravdu krásný na pohled. Mapa je rozhodně jedna z větších a zahrnuje různé biotopy, ve kterých Palové žijí podle svého elementu. Kromě úvodní lokace, kde si užijete poměrně mírné počasí s bohatými travními pásy a dostatkem vodopádů a jezer, se časem dostanete i do písečné pouště, neúrodných skalnatých hor, tropického ráje, zamrzlého ostrova nebo krajiny, kde si musíte dávat pozor na tekoucí lávu. Celkově je svět opravdu úchvatný na pohled a na ultra nastavení si můžete všimnout až neuvěřitelné množství detailů, se kterými si tvůrci opravdu vyhráli. Celou hrou vás doprovází nerušivé audio.
Co bych uvítala do budoucna
Jsem zvědavá, kam bude hra dál směřovat se všemi vylepšeními, které tvůrci hry slibují. Raidy a PvP jsou určitě důležitou featurou pro mnoho hráčů, avšak já jako převážně singleplayerový hráč jsem trochu znepokojená, zda mě Palworld dokáže zabavit. V tom by určitě pomohla nějaká příběhová linie. Zatím jsem při prozkoumávání světa narazila na zajímavé poznámky, které trochu nastiňují svět, a myslím si, že hra má obrovský potenciál pro skvělou příběhovou linii. Určitě by to byla další motivace ještě více prozkoumat celý svět. Určitě to bude chtít zapracovat i na bugách - Palové se často zasekávají, mají obtíže s dosažením zadání úkolů, padají do nevhodně umístěných prostředí nebo občas neúmyslně končí na střechách budov. Problémy s plynulostí a reakcí těchto postav zjevně způsobují frustrovanost mezi hráči a snižují celkový dojem z hry. Multiplayer přináší další vrstvu komplikací. Dynamika multiplayeru je ovlivněna potřebou udržování srovnatelné úrovně mezi hráči. Pokud úroveň jednoho hráče překročí úroveň druhého, zaručená spolupráce a kooperativní herní prvek rychle degradují na samostatnou hru, kde je sdílený prostor používán pouze k získávání surovin a nikoliv ke skutečnému společnému hraní. To může pocit hraní s kamarády pěkně zkazit hned na začátku. Navíc, absence možnosti přenosu postav a inventáře mezi servery, nebo do různých herních světů, také znamená, že při přechodu do nového prostředí je nutné začít znovu od základů a to člověka rychle omrzí.
Rozjedu to?
Palworld je žhavá herní novinka a lze očekávat, že bude mít náročnější požadavky na hardware. Na druhou stranu ale vývojáři nároky nijak nepřemrštili. Pokud však čekáte, že hru bez problémů spustíte na svém běžném pracovním počítači či notebooků, nejspíš budete zklamáni. Pro co nejlepší zážitek z hraní se budete muset poohlédnout po herním počítači nebo herním notebooku. Ale nemusíte se bát, lze to i s omezeným rozpočtem. Stačí se zkusit poohlédnout po předváděcím herním počítači nebo předváděcím herním notebooku . Tato zařízení sloužila jen velmi krátce k vystavení a v podstatě tak za zlomek původní ceny získáte téměř nové zařízení, na kterém si hru můžete vychutnat do syta.
Jaké jsou tedy doporučené požadavky?
Procesor: i9-9900K 3.6 GHz
Grafika: GeForce RTX 2070
RAM: 32 GB
Hra zabere 40 GB na SSD disku.
Hodnocení
Odehrála jsem nějakých 30 hodin a musím říct, že Palworld je celkem povedenou hrou. Sice nejsem příliš cílovka, protože vlna Pokémonů mě nějak minula (i když jsem pravé devadesátkové dítě), ale i tah jsem si hru dokázala užít. Bavilo mě stavění základny i chytání Palů, kde jsem objevovala jejich schopnosti a potenciál. Také se mi líbilo prostředí a celkově vizuální stránka. Jsem určitě zvědavá, kam bude směřovat budoucí vývoj a k hraní se určitě vrátím – minimálně po vydání plné verze.