Ponořte se do temné slovanské mytologie ve hře Black Book

Slovanská mytologie je vždy zásah do černého. Skvělým příkladem je zaklínačská série, která zaznamenala velký úspěch – a to nejenom v herním průmyslu, ale zejména na poli literatury i v seriálovém odvětví. Teď se s podobnou tématikou na trhu objevila další hra, i když se tentokrát nejedná o velkolepé RPG. Skromný titul Black Book spadá do kategorie roguelike her, ve kterých si sestavujete vlastní balíček karet, se kterým pak bojujete s monstry. Hra Black Book spatřila světlo světa v srpnu 2021 a na svědomí ji mají vývojáři z nezávislého studia Morteshka.

Místo karet stránky z knihy

Hned na začátek je však potřeba říct, že pokud očekáváte rychlou hru ve stylu Slay the Spire, budete zklamaní. Black Book je totiž zaměřená na příběh. Místo toho, abyste se z nuly na hrdinu stali přibližně za hodinu (jen, co si nakoupíte/posbíráte dostatečně silný balíček karet), musíte si projít spletitým příběhem, který skládá drama a postavy do celistvého a smutného vyprávění. Vaše volby mají doopravdy smysl – můžete totiž výsledky vašich voleb vidět většinou ihned. A to, jakou cestu si vyberete, samozřejmě ovlivní i konec. Navíc ve hře nesbíráte karty, ale stránky z temné Černé knihy.

Melancholický příběh

O čem tedy Black Book vlastně je? V izolovaném koutě ruského venkova žije Vasilisa, budoucí čarodějka, která se vzdává svého řemesla, aby se mohla provdat za muže svého života. Před svatbou však její snoubenec zemře za záhadných okolností. Zlomená svým žalem nemůže pochopit co a hlavně proč se jí to stalo. Nakonec se její smutek a bezmoc přetaví v odhodlání – chce svého milého za každou cenu zpět. Toto rozhodnutí ji přiměje obnovit své učení čarodějnictví a hledat artefakt známý jako Černá kniha. Černá kniha má prý splnit přání každého, kdo dokáže prolomit všechny sedm pečetí. Procesem ji provádí její starý strýc, také čaroděj, se kterým nyní bydlí pod jednou střechou. On jí ukáže, jak získat Černou knihu, a opravdu ji Vasilisa po chvíli získává. A stává se tak místním Koldunem- věštkyní, moudrou či pokud chcete čarodějnicí- a začíná pomáhat místnímu obyvatelstvu, zatímco pokračuje ve svém výcviku a hledá prostředky k prolomení pečetí. Příběh má díky tomu značně epizodický charakter. Každá pečeť = jeden démon = jedna víceméně uzavřená kapitola točící se okolo osudu nějakého z nešťastníků. Po prvních pár hodinách hraní nejspíš stihnete zapomenout, že to všechno děláte kvůli mládenci uvězněnému v pekle, ale hra vám to vždycky nějak připomene. Příběh pak postupně zavede hráče do zajímavějších míst, než by se na první pohled mohlo zdát. Jak postupujete hrou, seznamujete se s dalšími zajímavými postavami, poznáváte ruský lidový folklór, a můžete se dosyta kochat temnou a ponurou atmosférou. Ruský venkov i s tamní mentalitou lidí je skvěle vykreslený a doplňují ho oživlé lidové pověry a děsivá monstra, která se mísí s historickými reáliemi.

Zábavný gameplay

Black Book rovnoměrně dělí svůj čas mezi vizuální novelu/dobrodružnou hru a tahové RPG. Hra je rozdělena do dnů, každý s jinou mapou, kterou Vasilisa prozkoumává. Každá mapa je série uzlů, které musí být projité ve specifickém pořadí, aby se dosáhlo cíle, ačkoli existují odbočky, na které můžete, ale nemusíte jít. Každý uzel představuje scénu, ať už jde o nové informace, příběhy ke zjištění, obchodníky k návštěvě nebo boje. Vše jednoduše zvládnete myší, ačkoliv v některých větších lokacích je trochu problém odhalit vše díky ovládání. Na začátku dne k vám přijdou místní obyvatelé, kteří vám donesou drobný dar a prosí vás o pomoc s nějakým problémem, který se jim stal. Můžete narazit na nejrůznější nesnáze – démony zamořený mlýn, posednuté děti, špatná úroda už druhý rok po sobě či divoký samovar. Vy se pak vydáte na cestu pomocí mapky, než dojdete k hlavnímu úkolu. Pokud jde o průzkum, v každé lokalitě je jich pouze pár. Volitelné úkoly jsou k dispozici při každé cestě a není důvod neudělat všechno na mapě. Navíc pokud něco vynecháte, můžete se připravit nejen o zdroje, ale i o zajímavé informace z lidových pověstí, které by později mohly skutečně pomoci. A jako bonus je to, že hra vám v encyklopedii postupně odemyká záznamy o skutečných dějinách, situacích, lidech a kultuře, takže můžete hru vnímat i na základě určitého historického kontextu.

Češtinu nečekejte

V každé lokalitě totiž získáte jen to, co skutečně potřebujete. Nemusíte mít všechny znalosti světa, ani vědět, jak celý svět funguje. Přece jen máte jasnou misi – a to je prolomení pečetí, které povede k vašemu jedinému skutečnému přání. Získat svého milého zpátky. Pro posílení svého vývoje čarodějky si Vasilisa poznamenává lidové pověsti, které slyší od místního obyvatelstva a duchů, se kterými se setkává. Většinu z těchto znalostí pak využijete na svých cestách. Dost často vám ostatní postavy kladou dotazy, na které musíte znát odpověď. Velká část z nich není nutná pro postup, ale spíše poskytuje bonusové zkušenosti nebo umožňuje vyhnout se boji. Dost často se také stává, že máte k dispozici tři kusé informace, ze kterých si musíte odvodit správnou odpověď. Hra tak poskytuje dostatečný prostor pro pocit, že se hráči naučili něco nového. Pokud budete s rozumem v koncích, existuje ve hře dokonce i systém nápovědy, který ale snižuje odměnu za zkušenosti na polovinu. Black Book bohužel není v češtině, takže pokud ovládáte špatně angličtinu, budete mít nejspíše velký problém s porozuměním příběhu i řešení hádanek. Navíc typicky ruské výrazy z folklóru se ani v anglických titulkách nepřekládají, takže Vasilisa není čarodějnice ale koldun, démoni jsou chorti a místo chrlení kleteb budete na své protivníky sesílat zagovory. Dabing a titulky jsou pouze v anglickém a ruském jazyce. Osobně hru doporučuji v ruském dabingu s anglickými titulky, protože ruský voiceover je opravdu skvělý a dokresluje správně celkovou atmosféru.

Boj je o strategii

Vždy, když se dostanete do nějaké lokace, dostanete na výběr, jak danou situaci řešit. Můžete jít cestou diplomacie, zbaběle se proplížit a vyhnout se potížím úplně, nebo pokud všechny ostatní alternativy selžou, zvolit boj. Většina bojů postaví Vasilisu proti duchům a démonům, ale do hry se mohou zapojit divoká zvířata a lidé. Občas vám hra dovolí (nebo přímo určí) si vzít s sebou společníka. Ten se pak do boje může zapojit také. Sem tam i dostanete možnost nechat řešení určité situace přímo na něm. Boj je pak zcela tahová záležitost a vypadá velmi podobně jako ve Slay the Spire nebo v Thronebreaker. Vasilisa každý tah seskupí zagovory, neboli kouzla, skládající se ze stránek z Černé knihy. Tyto stránky tvoří karty v balíčku, rozdělené mezi černé a bílé stránky, které mohou být buď slova, nebo klíče. Na začátku hry je zagovor složen ze dvou slov a jednoho klíče, přičemž tato čísla se zvyšují s Vasilisiným postupem. Mnoho karet má účinky, které budou známé těm, kteří hráli moderní karetní hry - jako přímý útok, ochrana štítem nebo stavy, které způsobují poškození každý tah. A každou novou prolomenou pečetí se pak odemknou nové karty a do hry vstupují zajímavé zvraty. Je pak zcela na vás, jak si stránky z Černé knihy poskládáte a jakou strategii si při hraní určíte. Hra vám sice dá základní tutoriál, ale na většinu si během bojů budete muset přijít sami – a někdy i tím horším způsobem. Moje první souboje byly vyloženě pokus omyl.

Hra je stále složitější

Postupem hraní se však setkáte s dalšími typy souboje – a to jsou hádankové bitvy, kde dostanete určenou sadu karet a omezený počet tahů k poražení určitých nepřátel. Obtížnost se zvyšuje postupně, že si toho ani nevšimnete, dokud není pozdě. V některých chvílích se Vasilisa setká s dalšími Kolduny, se kterými může mít souboje. Zde je twistem v bitvách to, že ten, kdo seskupí kratší zargovar, půjde první v pořadí tahů, na rozdíl od normálních bitev, kde Vasilisa vždy začíná první. Tyto bitvy jsou mnohem zajímavější, protože vyžadují od hráče přehodnotit své strategie a bojovat tak novým stylem. Na některé z nich padlo tolik pokusů, že už jsem byla v pokušení hru vzdát. Naštěstí hra umožňuje různé úrovně obtížnosti, které lze měnit i během hry, takže asi na dva souboje jsem tuto možnost využila.

Krásné zpracování

Co se týče vizuální stránky, hra je skvěle stylizovaná. Samotné hraní se odehrává v jednoduchém 3D prostředí, dialogy jsou potom ve 2D. Zezačátku jsem byla z vizuálu nadšená – mírně hranaté modely se hodily k temné a ponuré atmosféře, ale při už několikátém průchodu různými mapami, jsem měla problém je od sebe vzájemně rozeznat. Některé lokace se prostě opakují – a na můj vkus to už někde bylo zkrátka moc. Hudba ve hře je solidní, s použitím lidových písní, což jí dodává silnou atmosféru.

Co se nepovedlo

Během hlavních událostí ve hře můžete přímo ovládat Vasilisu prostřednictvím kliknutí myši, ale kamera zůstává pořád na úrovni postavy, což znemožňuje směrování, kam by měla jít. Občas jsem také někde nepříjemně uvízla a musela jsem reloadnout. Dokonce jsem narazila na špatně koncipovanou část s úkrytem, ze kterého se nedalo dostat. Celkově ale těchto momentů nebylo moc a nic z toho mi vyloženě neznemožnilo pokračovat v dobrodružství dále.

Připravte si dostatek času

Překvapivá je i délka hry Black Book, která je rozsáhlá a nabízí přibližně 20 hodin hraní, což pro lineární singleplayerovou hru není málo. Přestože tato délka není nutně nevýhodou, protože hra udržuje plynulé tempo a vyhýbá se stereotypnímu průběhu, pro někoho se to na roguelike hru zdát hodně může. Navzdory tomu, že dlouhá doba hraní poskytuje dostatek prostoru pro hloubání do příběhu a prozkoumávání, připravte se na to, že ji prostě na jeden zátah nedohrajete. Na druhou stranu, délka hry umožňuje ponořit se do detailů vesnického čaroděje a dosyta si vychutnat atmosféru slovanské mytologie.

Rozjedu to?

Black Book není příliš náročná na hardware. Jestliže tedy máte doma starší herní počítač nebo herní notebook, pravděpodobně se spuštěním a plynulým hraním nebudete mít problém. Co se týče pracovních zařízení s integrovanou grafikou, tam už je to diskutabilní. Určitě by bylo lepší pořídit si herní počítač nebo herní notebook , kde budete mít jistotu, že rozjede i jiné, třeba i žánrově podobné, hry. I s omezeným budgetem to jde, zkuste se poohlédnout po předváděcím herním počítači nebo předváděcím notebooku. Jaké jsou tedy doporučené parametry?

Procesor: Intel Core i3 3.0 GHz

Grafická karta: NVIDIA GeForce GTX 760 / AMD Radeon R9 280X

RAM: 4 GB

Hra vám zabere 5 GB na SSD disku.

Hodnocení:

Celkově je Black Book zábavné dobrodružství, které vyčnívá z davu roguelike her – ať už unikátním příběhem nebo krásným vizuálem. Pro mě byl příběh hlavním tahounem, k postavám jsem si vytvořila vztah a chtěla jsem jim pomoci a hlavně vědět, jaké budou jejich osudy . Začlenění slovanské mytologie a bezvadně vystavěná temná atmosféra pak byli jen třešničkou na dortu této skvělé hry.